Zamierzasz kupić psa? Przeczytaj to !

 Jesteś tu, więc z pewnością  rozważasz zakup psa. Czy wiesz jakiego? Hovawarta –odpowiesz. Pozwól, że zadam ci kilka pytań.

 Czy rozmówiłeś się ze sobą, z rodziną?

Czy określiłeś swoje potrzeby i możliwości?

Czy wiesz dokładnie czego oczekujesz?

Jeśli tak, to przede wszystkim wiesz, że to nie będzie  „tylko pies”. To będzie twój towarzysz i przyjaciel na długie lata. Zrozumie cię w mig. Pozna cię nawet szybciej niż ty jego, będzie wierny i oddany, ale też będzie miał swoje potrzeby, które to właśnie ty musisz zaspokoić. Okres słodkiego, puchatego szczeniaka szybko mija. Wiadomo, że wszystko co małe i śliczne kocha się łatwo.

Ale czy starczy ci twojej miłości na dalsze wspólne lata? Wyobraź sobie, że jeśli zdecydujesz się na hovka, to twój mały szczeniak będzie wkrótce długołapnym podlotkiem, już nie tak słodkim i puchatym. Będzie rozpierać go energia, a jego czujny nos zaprowadzi go do najtajniejszych twoich skrytek, albo nagle postanowi sprawdzić co jest wewnątrz jego posłania.  Nie zawsze ci się to spodoba.  Od ciebie zależy jak wykorzystasz jego zapał do poznawania świata i jak zaczniesz budować więź ze swoim psem. Dla niego szybko staniesz się całym światem. Jesteś na to gotowy? Jesteś gotowy wykorzystać jego potencjał tak, by mógł przy tobie rozwinąć swoje indywidualne, pożądane cechy? On przyjmie cię i pokocha bezwarunkowo.

Potem twój maluch stanie się  dojrzałym psem, czasem upartym, czasem uległym, ze swoimi potrzebami i upodobaniami,  które jako odpowiedzialny opiekun postarasz się spełnić.

Postarasz się?

Sądzę, że tak, inaczej nie byłbyś w miejscu, w którym jesteś. 

Na koniec twój przyjaciel będzie seniorem, dla którego to ty będziesz jedynym wsparciem. I będziesz musiał się nim zaopiekować, zapewnić konieczne leczenie weterynaryjne (często kosztowne) i swoją pomoc. Czy jesteś gotów położyć na swojej pięknej podłodze z kafli stare wytarte chodniki, by twój senior się nie poślizgnął, gdy będzie mniej sprawny? Czy nie zburzy to twojego poczucia estetyki? Czy jesteś gotów znosić go ze schodów, gdy nie będzie sobie radził? Czy będziesz mu masować jego stare, zbolałe łapy? On wtedy będzie potrzebował cię najbardziej na świecie. Nie odsuniesz się od niego, bo nie będzie pachniał jak puchata szczenięca kulka? To ciągle będzie twój hovek, twój wierny przyjaciel.

Więcej na stronie hovawart-hodowla.pl